دکتر علی اعتمادی بروجنی

طب سوزنی


برنامه هفتگی

پیاده روی ، اكسیر جوانی - 1

راهی كه تندرستی شما را بعد از سی سالگی تضمین می كند
هنگامی كه در دهه بیست سالگی به سر می برید، به نظر می رسد می توانید هر چه دوست داشته باشید بخورید و كاملاً بی تحرك باشید؛ بدون كوچکترین اثری از بیماری. اما وقتی به سی سالگی برسید و بخواهید زندگی را به همان روش سنین بیست ادامه دهید، نه تنها اضافه وزن پیدا خواهید كرد، بلكه در سنین چهل و پنجاه سالگی تبدیل به آدمی چاق، عبوس و بدخلق خواهید شد! به اضافهِ این كه در معرض ابتلا به انواع بیماری های بد و ناخوشایند قرار خواهید گرفت.

تمرینات مداوم نرمش و بدنسازی میزان سوخت و ساز بدن را بالا می برد؛ به ویژه زمانی كه بخواهید از طریق كاهش مصرف مواد پركالری وزن كم كنید.بهتر است سه یا چهار روز در هفته، روزی یك ساعت پیادهروی كنید و دو بار در هفته، سی تا چهل دقیقه تمرینات ورزشی انجام دهید.
خوشبختانه راه مفیدی برای حفظ ظاهر و تندرستی بعد از سی سالگی وجود دارد :

پیادهروی .
پیاده روی روشی است بسیار عملی كه می توانید آن را در برنامه روزانه خود جای دهید. اگرچه پیاده روی در هر سنی سودمند است، اما به ویژه برای خانمها در سنین سی، چهل و پنجاه سالگی بسیار منطقی و معقولانه به نظر می رسد. یك دلیل این است كه خیلی آسان می توان آن را شروع كرد و با یك برنامه منظم ادامه داد. علاوه بر این، برای مفاصل ناراحتی به وجود نمی آورد. در مقایسه با دویدن، اثر منفی آن روی مفاصل حداقل یك سوم كاهش می یابد. به علاوه، پیادهروی زنان را از بیماریهای مزمن در سنین میانسالی و پس از آن محافظت می كند.

حال می پردازیم به این كه چگونه پیاده روی می تواند شما را در سنین بالا متناسب و تندرست نگه دارد:
دهه سی سالگی
بسیاری از زنان سومین دهه از زندگی خود را در حالی آغاز می كنند كه عنان اختیار زندگی را به دست گرفته اند. بچهها وارد زندگی می شوند و مسئولیتها افزایش پیدا می كند. معمولاً خانم ها در طی این دهه به طور قابل ملاحظه ای كم تحرك می شوند و از این هنگام است كه اضافه وزن حاصل می شود.
سی سالگی بهترین زمان برای شروع پیادهروی است (البته اگر پیش از آن اقدام به این كار نكرده باشید).

وقتی كم تحرك باشید، سوخت و ساز بدن كاهش می یابد و مقدار كالری كمتری می سوزانید. زمانی كه تند پیاده روی می كنید نه تنها حین انجام عمل پیاده روی كالری می سوزانید، بلكه پس از اتمام آن نیز سوخت و ساز ادامه خواهد داشت. تمرینات مداوم نرمش و بدنسازی میزان سوخت و ساز بدن را بالا می برد؛ به ویژه زمانی كه بخواهید از طریق كاهش مصرف مواد پركالری وزن كم كنید.

بهتر است سه یا چهار روز در هفته، روزی یك ساعت پیادهروی كنید و دو بار در هفته، سی تا چهل دقیقه تمرینات ورزشی انجام دهید.
فایده دیگر پیادهروی ، داشتن انرژی در تمام طول روز است. افرادی كه از لحاظ جسمانی آمادگی بیشتری دارند بهتر می توانند ظرفیت استفاده از اكسیژن (AEROBIC CAPACITY) را بالا ببرند و آن را تبدیل به انرژی كنند. اگر آمادگی جسمانی شما به حد مطلوب رسیده باشد، نه تنها هنگام ورزش به طور مؤثرتری اكسیژن مصرف می كنید، بلكه در تمام روز پرتوان و پرانرژی خواهید بود؛ بهخصوص كه خانمها باید با تردستی به طور همزمان از عهده كارهای خانه، خانواده و احتمالاً حرفه ای كه به آن اشتغال دارند، برآیند.


آدرس مطب : اصفهان خیابان آمادگاه ساختمان آژند طبقه اول واحد 108
تلفن : 32240920 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مصاحبه با بیمارانصفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیبرنامه هفتگیبیماریهای اعصاب و آرامش سلامتی درون و زیبایی بیرنظرات مراجعه كنندگانپیامهای کاربرانسایتهای دیگر