دکتر علی اعتمادی بروجنی

طب سوزنی


برنامه هفتگی

تأثیر طب سوزنی در درمان بیماران با ضایعه نخاعی

طب سوزنی شاخه ای از طب سنتی چین و یکی از معروفترین رشته های طب مکمل می باشد . قدمت این علم به دو هزار و پانصد سال پیش برمیگردد .
سازمان جهانی بهداشت ( WHO ) در سال 1975 استفاده از طب سوزنی در تشخیص و درمان بیماریها را رسماً تایید کرد .
در این روش از سوزنهای ظریفی استفاده می شود ه در نقاط مشخصی از بدن فرو رفته و باعث تنظیم و تعادل انرژی در آن نقطه ، خارج کردن انسدادها و افزایش جریان در اطراف طناب نخاعی و انتشار Qi ( انرژی حیاتی ) شده در نتیجه کارایی ( Function ) آن ارگان افزایش یافته و باعث تسکین درد نیز می شود .

مشکل اصلی در بیماران ضایعه نخاعی ناتوانی سلولهای عصبی در تکثیر و ایجاد مجدد رشته های عصبی می باشد . شبکه عصبی بین مغز و بدن یک کمپلکس پیچیده ای می باشد که اگر شاخه های عصبی جدید بعد از تصادف و ضایعه می توانست به آن اضافه شود مشکلات بیمار بسیار راحت قابل حل بود به خاطر همین موضوع در بیماران با ضایعه نخاعی مشکلات عصبی بوجود آمده تقریباً دائمی و پایدار خواهد ماند .

طب سوزنی و ضایعه نخاعی یک ترکیب ایده آل درمانی می باشند . به خاطر داشته باشید که طب سوزنی سنتی چین یک شکل از جادو و Magic نیست و قرار نیست که ضایعه در طناب نخاعی با طب سوزنی بهبود یابد ولی این روش می تواند کیفیت زندگی در شخصی که از مشکلات متعدد رنج می برد را بهبود بخشد .

مطالعات کلینیکی روی تأثیرات طب سوزنی در بیماران با ضایعه نخاعی نشان از افزایش حس ، کاهش اسپاسم های عضلانی ، بهبودی در کار سیستم ادراری و گوارشی و کنترل درد می دهد .
در تحقیقات دیگری در مرکز طب سنتی چین Traditional Chinese Medicine و مرکز Mayo Clinic در آمریکا تأثیرات واضح و مشخصی در کنترل درد ، مشکلات عصبی عضلانی ، گوارشی و ادراری بیماران با ضایعه نخاعی دیده شده است .

در گزارش دیگری دیده شده که طب سوزنی همراه با تحریک الکتریکی در بیماران در فاز اولیه و حاد ضایعه بهبودی مشخص و واضحی در رابطه با کنترل اسپاسم های عضلانی و افزایش عملکرد عضو و حس ، در فرد ایجاد می کند .
همچنین بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که درمان به مدت طولانی و بطور منظم انجام گیرد .

واکنش افراد به طب سوزنی متفاوت می باشد در بعضی افراد احساس آرامش ایجاد می شود ، بعضی ها احساس افزایش انرژی در بدن می کنند و در تعداد کمی واکنشهای خاصی درک نمی شود .
طب سوزنی ، اعتقاد دارد تعادل انرژی در ارگانهای مختلف و Qi سالم راه حل بسیاری از مشکلات در بدن انسان می باشد که در افراد با ضایعه نخاعی برای بدست آوردن حداکثر نتیجه ، همراهی طب سوزنی با سایر روش های بازتوانی نیز توصیه می شود .

منابع :
1 . Clinical thal of acupunctune for pahents with spinal Cord injury . www.d.Wanfangdata.com
2 . American Journal of physical Medicine & Rehabilitahon http://Joornals.lww.com
3 . Acupuncture today www.acupuncturetoday.com
4 . American Chronicle www.amricanchronicle.com
5 . www.Lieberatonline.com
دکترعلی اعتمادی ـ متخصص طب سوزنی


آدرس مطب : اصفهان خیابان آمادگاه ساختمان آژند طبقه اول واحد 108
تلفن : 32240920 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مصاحبه با بیمارانصفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیبرنامه هفتگیبیماریهای اعصاب و آرامش سلامتی درون و زیبایی بیرنظرات مراجعه كنندگانپیامهای کاربرانسایتهای دیگر